Vejos įrengimas, priežiūra ir problemos




Norint turėti gražią tvarkingą veją viskuo reikia pradėti rūpintis nuo pat pradžių:
- Labai svarbus yra grunto pH. Jeigu pH rodiklis yra mažesnis nei 5, kokybiškos vejos įrengti nepavyks. Esant normalioms sąlygoms dirvos pH svyruoja nuo 6,5 iki 7,2. Jeigu laikui bėgant dirvos rūgštingumas sumažėjo, pavasarį dirvą reikia patręšti kalkėmis (50-70 g/m2), o jei rūgštingumas pakilo, jį galima sumažinti superfosfatu arba kalio sulfatu (20-30 g/m2).
2. Dirvos paruošimas ( geriausia dirvą ruošti iš rudens ją nupurškiant glifosatu (Uragan,Taifun,Roundap) purškimą atlikti 2 kartus 14 dienų intervalu (nebūtina jei nėra matoma nepaveiktų plotų)
3.Pavasarį (kovo mėn) geriausia dirvą supurenti 10-15 cm gyliu, po 2 sav. pakartoti rudeninį purškimą nuo piktžolių ir tada praėjus 2-3 savaitėms geriausia balandžio pabaigoje – gegužės viduryje sėti pasirinktą veją
4. Jauną veją tręšti rekomenduojama po pirmojo pjovimo azoto ir kalio turinčiomis trąšomis (geriausia kompleksinės prailginto veikimo)
5. Nuo piktžolių veją galima purkšti tik prieš pirmąjį pjovimą arba po jo, kuomet veja jau sutvirtėjusi, kitu atveju tik pradėjusią dygti veją gali nudeginti selektyvaus veikimo herbicidai,kurie skirti naikinti visas plačialapes vienskiltes ir dviskiltes piktžoles iš vejos(NCPA 750,Banvel)
6. Tiek naujai pasėta veja, tiek sena reikalauja daug drėgmės, taip palaikoma maisto medžiagų apykaita, bei apsaugoma nuo išdegusių plotų nuo saulės kaitros. Nuolat drėkinama veja greičiau atsigauna po mechaninių bei fizinių pažeidimų. Laistyti veją rekomenduojama anksti iš ryto, nes tada ji pasiima tiek drėgmės, kiek jai reikia.
7. Pavasarį būtina atlikti aeraciją ypač senoms vejoms.Tik nereikėtų pamiršti, jog aeruoti geriausia pavasarį, sausą veją, ne per giliai. Po aeracijos galima patręšti trąšomis ir užtikrinamas laistymas.Norint aeruot jauną veją geriausia tai daryti praėjus 12 mėn po sėjos. Po aeravimo esančią velėna, reikėtų švariai išgrėbti, kitaip dėl likusios neišgrėbtos velėnos, veja gali pradėti pelyti ir pūti. Aeruoti galima 2-3 kartus per metus, pradedant pavasarį kovo pabaigoje.
8. Svarbiausia vasarą reguliarus vejos pjovimas ir laistymas. Taip pat labai svarbu yra tinkamas žolės aukštis, kuris priklauso nuo pasėto žolių mišinio (paprastai jos aukštis turi būti nuo 3 iki 5 cm) kitu atveju per žemai nupjauta veja linkusi sirgti ligomis, išdegti nuo saulės kaitros.
9. Pagrindinės žolės veislės yra raudonasis eraičinas, pievinė miglė ir paprastoji smilga. Kuo daugiau išbarstoma sėklų,tuo veja sudygs tankesnė, tačiau ją reikės dažniau laistyti, nes reikalaus didesnio kiekio vandens ir maistingų medžiagų.
Rekomenduojami kiekiai sėjai: pievinė miglė 8-12 g/m², raudonasis eraičinas 18-24 g/m², paprastoji smilga 4g/m².
10. Vejų mišiniuose svarbus ir proporcijų kiekis, nes tai lemia vejos daigumą, atsparumą krūviams, šalnoms,karščiui. Iš penkių ar šešių žolių mišinio kai kurios po didelių šalčių ar karščių neišgyvens, o kai kurioms žolėms sąlygos bus ypač tinkamos. Taip prisitaikydamos prie sąlygų sudaro tankų kilimą, gali augti tiek saulėtoje, tiek pavėsingoje vietoje. Prieš renkantis vejų mišinius,reikia atkreipti dėmesį į vietą, kur sodinsite, ir kokios sąlygos ten yra. Reikia nepamiršti ir vejos paskirties, ar ant jos planuojate ilsėtis,tik grožėtis, ar sportuoti.





Dažniausiai pasitaikančios vejos ligos

Šaknialingė – ypač pavojinga jaunai vejai.Ši liga apsunkina vejos dygimą ir vystymąsi. Sunkiai pagydoma stipriai išplitus. Pirmoji pagalba fungicidai (pvz. Previcur energy, Infinito).
Sniego pelėsis – Tai problema su kuria dažnai yra susiduriama pavasarį, kai tirpdamas sniegas sudaro ledo gabalus,kurie ilgai netirpsta ir užsibūna vejos atskiruose perimetruose. Pelėsį atpažinti galima iš gelsvai pilkų apskritų dėmių bei atsiradusio veltinio. Tai grybinė liga. Su ja kovojama tokiomis priemonėmis: aeruojant ir tręšiant, taip pat esant dideliam išplitimui naudojami fungicidai (pvz. Previcur energy, Infinito).
Dėmėtligė – identifikuojama iš ant lapų atsiradusių gelsvai rudų, dažniausiai 0,5-1,5 cm dydžio dėmelių. Ligai palankios sąlygos – per didelė drėgmė ir karšti orai. Su ja kovojama tokiomis priemonėmis: : purškiant fungicidais, smėliuojant veją perteklinei drėgmei sugerti, taip pat aeruojant.
Miltligė – galima atpažinti iš balkšvos, miltus primenančios tekstūros atsiradusios ant lapų. Liga plinta karštu ir sausu oru. Pirmoji pagalba fungicidai (pvz. Previcur energy, Infinito). Miltligės židinius būtina išpešti ir sudeginti, taip pat tręšiant veją nepadauginti azoto.
Rūdys – tai liga, kuri užpuola veją, kuomet ji yra nusilpusi karštu ir sausu oru. Ji pasireiškia gelsvos arba oranžinės spalvos dėmelėmis ant vejos lapų. Pirmoji pagalba tręšti kompleksinėmis vejų trąšomis.
Raudonsiūlė – pavojinga vejos liga, nieko nedarant greitai plinta, dažniausiai pasirodo rudenį. Profilaktika tinkamas tręšimo ir laistymo režimas vasaros pabaigoje, kai orai ima vėsti. Jau esant ligai įrankių (vejapjovės) išvalymas/sterilizavimas. Būtina apdoroti fungicidais – pvz.: Previcur energy,
Kodėl veja suserga?
Ligos dažnai puola nusilpusią veją. Nusilpusiai vejai paprastai trūksta kalio, geležies ir magnio, vario. (K, Fe, Mg, Cu), kai vejai trūksta šių medžiagų, veja būna gelsva arba salotinė. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad per didelis azoto (N) kiekis sudaro palankias sąlygas patogenams plisti. Karštas bei drėgnas oras taip pat daro įtaką vejos ligoms plisti.
Norint išnaikinti samanas iš vejos patartina naudoti tokias trąšas, kurios būtų papildytos geležimi.

Kaip dažnai reikia aeruoti veją?
Rekomenduojama vejos dirvožemį aeruoti du kartus per metus. Įprastai optimaliausias aeravimo laikotarpis priklauso nuo vejos rūšies.Palankiausias laikas rudenį, kai dar nėra prasidėjusios šalnos arba pavasarį, kai šalnų jau nebėra ir dirvožemis jau yra išdžiūvęs nuo ištirpusio sniego. Vejos nepatartina aeruoti karštomis vasaros dienomis, nes kaitra gali pažeisti žolės šaknis.
Po aeravimo veja atgyja – išryškėja spalva, žolė auga sparčiau, pasidaro tankesnė ir yra atsparesnė šalnoms, karščiui ir sniego spaudimui. Rečiau atsiranda įvairios ligos, vanduo po lietaus lengvai susigeria į dirvožemį ir t.t.
Siūlome Aeravimo/Skarifikavimo paslaugą.
Galima Rinktis:
Pilnas kompletas – Aeravimas/Skarifikavimas,Tręšimas,Atsėjimas
Tik Aeravimas/Skarifikavimas
Aeratoriaus/Skarafikatoriaus nuoma




Siūlomi mišiniai tobulai vejai
Ornamental – suformuoja tankų ir žemą kilimą. Veja puikiai auga ir saulėtoje vietoje, ir pavėsyje. Išmindyti plotai ar pažeista velėna greitai atsinaujina.
Sėklos norma: 3,0–4,0 kg/100 m².
Kids lawn – mišinys išsiskiria dekoratyvumu, smulkialape, švelnia lapija.
Sėklos norma: 3–4 kg/100 m2.
Eco-lawn – puikus ekologinis sprendimas, papildyta dobiliukais. Negalima tręšti daug azoto turinčiomis trąšomis
Sėklos norma: 3,0–4,0 kg/100 m².
Grass fix – padengta trąšomis ir mineralais, nebereikia papildomai tręšti azotu.
Sėklos norma: 4,0–6,0 kg/100 m².
Shadow – itin gerai auga ūksmingose vietose, soduose ar parkuose. Šios vejos nereikia dažnai laistyti ar tręšti. Sėklos norma: 3,0–4,0 kg/100 m²
Sport – mišinys skirtas aktyvaus poilsio vietoms, sporto aikštelėms apželdinti. Veja puikiai auga ir saulėtose vietose, ir pavėsyje. Išmindyta veja greitai atsigauna.
Sėklos norma: 3,0–4,0 kg/100 m².
Turbo – skirta naujoms vejoms įrengti ir atsėti, sudygsta net ir esant žemai temperatūrai. Veja atspari mindžiojimui, gretai atauga, išsiskiria dekoratyvumu.
Sėklos norma: 3–4 kg/100 m².
THE 1 FOR DOGS – veja,kuri nebijo gyvūnų šlapimo ir didelio išmindymo. Gali augti tiek pavėsyje tiek saulėtoje vietoje.
Sėklos norma: 3,0–4,0 kg/100 m².